I edycja Festiwalu Dobre Spotkania już za nami – odbyła się w niedzielę 31 marca 2019 w Wawerskim Centrum Kultury. Ku naszej ogromnej radości, całkiem spora ilość rodziców i dzieci zdecydowała się wziąć udział w naszym wydarzeniu i wspólnie inspirowaliśmy się mądrymi słowami naszych prelegentów oraz braliśmy udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez naszych Partnerów. Oto pokrótce co ciekawego się wydarzyło. Zdjęcia wykonała Olga Hoffman (OLGA HOFFMAN PHOTOGRAPHY)

Od rana trwały intensywne przygotowania, a nasz zespół dwoich się i troił, by wszystko dopiąć na ostatni guzik. I w końcu nadeszła godzina 10 i wspólnie z Panią Barbarą Karniewską – Dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury – powitaliśmy wszystkich uczestników i zapowiedzieliśmy pierwszą Prelegentkę.

Zofia Schacht-Petersen – nasz pierwszy gość, w bardzo mądry i poruszający sposób uświadomiła nam, na czym opiera się poczucie własnej wartości u dzieci i jak możemy je chronić i wzmacniać. 

Pani Zofia mówiła między innymi o tym, że w dzisiejszym świecie kładziemy zbyt duży nacisk na budowanie u dzieci pewności siebie (która opiera się ona na kompetencjach, dokonaniach, byciu najlepszym), gdy tymczasem tym, czego potrzebują jest poczucie, że kochamy je niezależnie od wyników i osiągnięć. A poczucie wartości to właśnie poczucie, że jesteśmy kochani bezwarunkowo, tacy, jacy jesteśmy.       

To, co jest – zdaniem Pani Zofii – najbardziej niesamowite i wspaniałe w rodzicielstwie – to fakt, że niezależnie jakimi jesteśmy rodzicami i na ile umiemy swoje dzieci kochać, one zawsze kochają nas bezwarunkowo, całą swoją istotą. Dlatego nawet jeśli w dzieciństwie nie zaznaliśmy tyle miłości, ile potrzebowaliśmy, to będąc rodzicami – możemy otrzymać taki dar. Możemy też sobie przypomnieć, jak to jest bezwarunkowo kochać (w końcu jako dzieci to umieliśmy!) oraz doświadczać tej wymiany bezwarunkowej miłości w kontakcie z dzieckiem.

Jeśli zależy nam na rozwoju potencjału naszego dziecka – w pierwszej kolejności zadbajmy o jego poczucie własnej wartości, o spokojne poczucie bycia kochanym – bo dziecko najszybciej rozwija się wtedy, gdy  czuje radość i szczęście, gdy osiąga własne, drobne sukcesy i doświadcza efektu WOW bez żadnej presji z naszej strony i nastawienia na konkretny cel. 

Druga z Prelegentek – Natalia Gutowska – w bardzo spójny sposób uzupełniła słowa swojej poprzedniczki. W wystąpieniu pod hasłem „Samodzielność, odrębność, autonomia” opowiadała – nawiazując do tytułu Festiwalu – jak dobrze się spotkać z dzieckiem, by było to spotkanie dobre i wzmacniające dla obu stron.

Pani Natalia podkreślała, jak ważne jest uznawanie faktu, że dziecko jest indywidualną, odrębną osobowością i my jako rodzice musimy mu na tą odrębność pozwolić – powstrzymując się od wyręczania go, pozwalając mu na różnorodne doświadczenia, na samodzielne myślenie i rezygnując z planów, które mamy na to dziecko już odkąd się urodzi.  Zamiast tego warto uznać, albo wręcz zachwycać się jego autonomią, odwagą i samodzielnością i dawać im wsparcie. 

Podczas gdy rodzice słuchali wystąpień naszych prelegentów, dzieci brały udział w bardzo bogatym programie warsztatów rozwojowych prowadzonych przez animatorów Wawerskiego Centrum Kultury. W bloku porannym odbyła się: Klockologia z Ewą Andrearczyk, zajęcia taneczne z Robertem Jakubowskim, plastyka z Edytą Bystroń oraz Gordonki w Klubie Malucha z Joanną Stangreciak. Z relacji uczestników wiemy, że zajęcia były super 🙂

Podczas przerwy był czas na liczne Dobre Spotkania w podgrupach 🙂 a także czas na odwiedzenie stoisk naszych Partnerów

Stoisko Waldorfskiej Szkoły Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego było pełne kolorów i pomysłowych materiałów. Rodzice mogli się dowiedzieć dużo na temat edukacji metodą waldorfską, a dzieci mogły poczuć ją na własnej skórze, biorąc udział w różnych twórczych aktywnościach plastycznych.

Na stoisku przedszkola Happy Feet było wesoło, twórczo i bardzo kolorowo 🙂 dzieci mogły wziąć udział w zajęciach i konkursach.

Nie zapomnę emocji chłopczyka, który stworzył właśnie swoją własną plastikową figurkę wydrukowaną na drukarce 3D. A takie rzeczy były możliwe na stoisku Neuron Cube, które fascynowało wszystkich młodych odkrywców (i ich tatusiów zresztą też 😉

Nieprawdopodnie piękne i mądre książki można było kupić na stoisku Wydawnictwa Mamania. Będą świetną pamiątką i uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas Festiwalu…

Po przerwie dzieci spędzały twórczo czas na zajęciach – w drugim bloku odbyła się znów Klockologia z Ewą Andrearczyk, Robotyka  z Michałem Wiewiórką, Kreatywnie z Krystyną Różańską i Teatr z Izabelą Skorupką.  

Równolegle do zajęć rozwojowych toczyła się konferencja dla rodziców. Pierwszą prelegentką po przerwie była prof. Małgorzata Żytko z wystąpieniem „Pozwólmy dzieciom się rozwijać – kluczowe etapy rozwoju dziecka”.

Prof. Żytko przytaczała wiele naukowych badań, które potwierdzają, że dzieci są naturalnymi badaczami świata, które uczą się dzięki aktywności, zabawie i doświadczaniu. A zadaniem rodziców jest nie tyle rozwijać dziecko, ale bardziej – nie blokować i nie hamować jego aktywności badawczej, nie wtłaczać go w żadne sztywne ramy i schematy,  nie sterować dzieckiem. Aby dziecko mogło w pełni rozwijać swój potencjał, musimy mu stworzyć do tego bezpieczną przestrzeń i towarzyszyć mu w pokonywaniu trudności. Warto też umożliwiać dziecku współdziałanie z innymi przy rozwiązywaniu problemów, stwarzać okazje do  nawiązywania relacji i twórczych aktywności.

O tym, czym jest Pozytywna Dyscyplina i jak ją osiągnąć opowiadała na przykładzie swojej rodziny trenerka Monika Cywińska. Ta niezwykła metoda wychowawcza daje rodzicom bardzo wiele konkretnych, skutecznych narzędzi, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie całej rodziny i dobrą komunikację między dziećmi a dorosłymi. Wszystkie te narzędzia można poznać na kursach oferowanych regularnie przez Centrum Szczęśliwej Rodziny lub poprzez książki Jane Nelsen.

Na koniec odbył się panel dyskusyjny 3 niezwykłych ojców pod hasłem Misja Supertata. Wzięli w nim udział bloggerzy Kamil Polny, Tomasz Bułhak oraz Szymon Brymora, twórca Bujamy.pl. Na koniec dzieci przyszły z zajęć i zadowolone bujały się na hamakach, spokojnie czekając na koniec konferencji. 

Mamy poczucie, że to było naprawdę niezwykłe wydarzenie. Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom, Prelegentom,  Patronom Medialnym i Wawerskiemu Centrum Kultury oraz wszystkim Uczestnikom – to dzięki Wam wszystkim udało się zrobić coś wyjątkowego! 

Kolejna konferencja o dobrej edukacji – planowana na listopad. Zapraszamy!