Zofia Schacht-Petersen

Certyfikowana trenerka NVC (Porozumienie Bez Przemocy) oraz Family Lab, certyfikowana terapeutka Somatic Experiencing i terapii neuroafektywnej NARM, mediatorka i doradca rodzinny. W pracy wykorzystuje model dialogu Imago. Autorka licznych artykułów poświęconych NVC oraz książek „Wychowanie bez klapsa” (2006) oraz „Dialog zamiast kar” (2013). Organizuje Family Camp – z treningiem empatycznej komunikacji i dialogu w rodzinie, które mają na celu rozwój wspierającej się wspólnoty osób zaangażowanych w pokojową przemianę świata dla nas samych i naszych dzieci. Cechuje ją pasja dzielenia się doświadczeniem kontaktu i porozumienia między ludźmi oraz budowania relacji w rodzinie.

Pani Zofia tak opisała temat, który poruszy podczas swojego wystąpienia: 

Kontakt z dziecięcymi potrzebami, dostrzeganie jego zmieniających się kompetencji, jego możliwości i podążanie za sygnałami, które wysyła – to wszystko ma wpływ na to, czy w dziecku zostanie zachowana ciągłość doświadczenia – jestem OK. Rodzice mogą je naruszyć, nie reagując, nie dostrajając się do niego i jego potrzeb. Problem polega więc nie na tym – jak budować poczucie własnej wartości dziecka – ale co robić, żeby je chronić i towarzyszyć dziecku w odkrywaniu świata i ludzi wokół niego.  Pojawia się też pytanie do  rodziców – o ich własne poczucie wartości, poczucie bycia w porządku – także wtedy kiedy, oni sami starają się zaspokoić swoje potrzeby. Podczas sesji  poznasz też różnice między pojęciem „poczucia własnej wartości” oraz „pewności siebie”. Dowiesz się co jest wynikiem życiowych doświadczeń, zdobytej wiedzy i umiejętności, upewnisz jak nie zagubić się w roli rodzica i zapewnić dziecku radość poszukiwania, sprawdzania obszarów, które dodają mu skrzydeł i wzbogacają jego własne życie.  Więcej na naszym blogu

Prof. UW dr hab. Małgorzata Żytko

Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli.

Zainteresowania naukowe: rozwój i edukacja dzieci w wieku wczesnoszkolnym, monitorowanie osiągnięć szkolnych uczniów i problematyka oceniania wspierającego proces uczenia się.

Członek ATEE (Association for Teacher Education in Europe), PTP (Polskie Towarzystwo Pedagogiczne), Zespołu Edukacji Elementarnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN. Autorka lub współautorka licznych publikacji z zakresu problematyki edukacyjnej.

Słuchając wystąpienia Pani Profesor dowiesz się:

– Jak przebiega rozwój inteligencji, emocji i kompetencji dziecka na różnych etapach według najnowszej wiedzy psychologicznej.

– Czy każde dziecko ma jakiś talent, jak go odkryć i właściwie rozwijać (i jak nie „przestymulować” dziecka nadmiarem zajęć rozwojowych)

– Jakie są polskie i światowe trendy w pracy rozwojowej z dziećmi, czy rodzic ma faktyczny wpływ na rozwój zdolności swojego dziecka.

Natalia Gutowska

Psycholog dziecięcy i doświadczona terapeutka. Prowadzi terapie oraz konsultacje wychowawcze w Gabinecie Rodzice i Dzieci, współpracuje z przedszkolami oraz od lat prowadzi warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców w wielu Stowarzyszeniach, Fundacjach i korporacjach. Z Wawerskim Klubem dla Rodzin Stowarzyszenia Mierz Wysoko współpracuje od początku.
Absolwentka Wydziału Psychologii UW ze specjalizacją: psychologia kliniczna dziecka, oraz Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.  Swoje główne doświadczenie pracy klinicznej zdobywała pracując w Psychiatrycznym Oddziale dziennym dla Dzieci i Młodzieży. 

Bardzo lubi rozmawiać z dziećmi i z rodzicami o dzieciach.

Pani Natalia tak opisała tematy, które poruszy w swoim wystąpieniu:

Aby dziecko mogło być sobą w pełni, przemierza najpierw długą i trudną drogę odseparowywania od rodziców i odnajdywania swoich unikalnych, nieporównywalnych z nikim i niczym cech. Tak można opisać zadanie rozwojowe, które stoi przed każdym dzieckiem i rodzicem. Aby mogło ono przejść pomyślnie, konieczne jest wsparcie i zrozumienie ze strony dorosłego.

Można dziecku ten rozwój pięknie ułatwiać. Ale można też, niestety, zupełnie nieświadomie podciąć mu skrzydła. Czasem tak trudno jest pozwolić komuś na autonomię, na odrębność, samodzielność. Podczas konferencji dowiesz się, gdzie jest wystarczająco dobra granica między: symbiozą a niezależnością, nadopiekuńczością a samodzielnością, lękiem a odwagą.

 

Monika Cywińska

Założycielka Centrum Szczęśliwej Rodziny, akredytowany Coach Rodzicielski metody Coach Wise oraz trenerka – edukatorka Pozytywnej Dyscypliny – metody budowania szczęśliwych relacji w rodzinie. Ponadto wieloletnia instruktorka ćwiczeń fizycznych dla kobiet w ciąży i mam z dziećmi pod nazwą e-mamafit. Ukończyłam także roczny kurs terapeuty Psychobiologii. Mama dwójki dzieci.

Podczas swojego wystąpienia opowie na przykładach ze swojej rodziny, jakie narzędzia zaczerpnięte z Pozytywnej Dyscypliny pomogły jej podnieść poziom równowagi i harmonii w rodzinie. 

Pozytywna Dyscyplina to nurt, który pomaga wychowywać dzieci, tak aby wyrosły na szczęśliwych i zaradnych życiowo dorosłych. Pozytywna Dyscyplina jest ponadto stylem bycia, który pozwala tworzyć szczęśliwe i wspierające relacje z innymi ludźmi. Pozytywna Dyscyplina nie stosuje kar i nagród. Stosuje natomiast 52 narzędzia, które podlegają 5 kryteriom Pozytywnej Dyscypliny.

JAKIE SĄ PODSTAWOWE ZASADY POZYTYWNEJ DYSCYPLINY? O CO DOKŁADNIE CHODZI W TEJ METODZIE? O tym podczas wystąpienia 🙂

Więcej informacji na naszym blogu i w filmie nagranym przez Monikę Cywińską.

Szymon Brymora

Świadomy Tata dwóch Młodych Kobiet – Hesi i Tosi,  z którymi codziennie doświadcza mocy rodzicielstwa przez zabawę. Jego podejście do życia: otwartość i uważność na innych,  są inspiracją nie tylko dla jego córek, ale dla wszystkich ludzi wokół.  

Nieugięty w swoich dążeniach, rzucił pracę na etacie i z wielkim zaangażowaniem poświęcił się budowaniu i odkrywaniu własnych marzeń… łącząc tym samy to, co wydaje się nie możliwe: można robić pranie, kawę dla Żony, budować wieżę z klocków i prowadzić własny biznes w jednym czasie i miejscu. Podczas Tatusiowej dyskusji podzieli się z nami, jak pomieścił biuro, pralnię i plac zabaw w jednym domu – Domu, w którym każdy może realizować swoje potrzeby.  

A między wystąpieniami zarazi nas swoją pasją, pasją do bujania 😉 – a konkretnie do bujania w fotelach hamakowych – 100% ręcznej pracy, wykonanej w Polsce. Podczas konferencji warto znaleźć trochę czasu i samemu sprawdzić, co daje takie bujanie…a daje bardzo wiele: komfortu, relaksu, tulenia, a nawet dzikiej zabawy ;). więcej na bujamy.com.pl 

Tomasz Bułhak

 

Ojciec trzech córek – pięcioletniej Zu, trzyletniej Basi i rocznej Heleny. Osamotniony w swojej męskiej płci, ale nie narzeka. Nie jest fanem lukrowanego rodzicielstwa rodem z Instagrama, w którym wszystko jest idealne i dopięte na ostatni guzik. Może dlatego, że sam jest zdecydowanie nieidealny. Dzięki elastycznej pracy ma dużo czasu dla dzieci i stara się go wykorzystać, by zbudować dobrą, bezpieczną, opartą na solidnych fundamentach relację ze swoimi córkami. Stara się towarzyszyć im w rozwoju i stać za ich plecami, by się zbyt często nie przewracały. Zaraża je żeglarską pasją, póki co z sukcesem. 

Pracuje piórem i klawiaturą. Wydał książkę „Tata w Budowie”, w której przelał na papier rozmaite refleksje młodego (stażem, nie wiekiem) ojca, związane z sukcesami i porażkami, wzlotami i upadkami, frustracjami i zachwytami. Na facebookowym profilu o tej samej nazwie rejestruje wyrwane z kontekstu chwile i kolekcjonuje niepodrabialne wypowiedzi swoich córek. 

Kamil Polny

 

Sieci znany jest przede wszystkim jako bloger Tata w Pracy. 

Ojciec, który lubi swoją pracę i stara się ją możliwie najlepiej łączyć z rodzicielstwem. W domu jest ojcem dwójki maluchów: Bruna i Lili. W pracy jest producentem i strategiem. 

Dzieci każdego dnia udowadniają, że nawet będąc skrajnie zorganizowanym, nie można być przygotowanym na to co przynosi rodzicielstwo.

Największą umiejętnością w domowym życiu nie jest strategia i skrzętnie ułożony plan – a raczej umiejętność improwizacji i zachowania pozytywnego podejścia do życia. 

Każdego dnia pokazuje, że w byciu rodzicem nie trzeba mieć doktoratu. Wystarczy być dobrym człowiekiem, pracować uczciwie i dbać o najbliższych.